Pożyteczne rośliny

Sól w domu nie tylko do gotowania

Sól ma w domu każdy. Nie wyobrażamy sobie bez niej posiłku nawet jeśli jest ukryta w sosie sojowym albo gotowych mieszankach ziół. Dodatkowym plusem soli jest jej stosunkowo niewysoka cena. Oto pięć praktycznych sposobów na wykorzystanie soli w domu nie tylko do poprawienia smaku potraw.

1. Czyszczenie stopy żelazka Na desce do prasowania, rozłóż papier do pieczenia a następnie wysyp na niego sól. Rozgrzej żelazko, zaczynając od jednej kropki. Stopień rozgrzania żelazka zależy od tego ja mocno zabrudzona jest stopka.. Następnie wyprasuj sól na papierze. Drobinki soli powinny zetrzeć przypalona warstwę, ale jednocześnie są na tyle małe i delikatne, że nie porysują delikatnej warstwy zewnętrznej stopy. Jeśli na pierwszym oczku zabrudzenie nie schodzi, podkręć na drugie a potem ewentualnie na trzecie. Pamiętaj tylko aby nie używać w tym czasie pary.

2. Zebranie rozbitych jajek Rozbite jajko bardzo trudno jest zebrać. A rozbić z kolei bardzo łatwo. Gdy przydarzy nam się taki kuchenny wypadek wystarczy zasypać jajko solą. Białko i żółtko zwiążą się i dużo łatwiej będzie je usunąć przy pomocy ręcznika papierowego.

3. Przypalone garnki i patelnie Kto nie przypalił nigdy niczego nie przeszedł chrztu na kucharza. Zdarzyć może się każdemu ale usuwanie skutków może być trudne. I tu znów z pomocą przychodzi sól. Wystarczy zasypać bardzo dokładnie przypalone dno i zalać odrobiną wody tak, aby na soli powstała cienka warstwa wody. Następnie kołysząc garnkiem wprawiamy sól w ruch która szurając po dnie odrywa przypalone resztki. Jest to bardzo delikatny sposób który można stosować do każdej powierzchni garnka czy patelni bez obawy o zarysowania.

4. Brudne gąbki Aby pozbyć się brudu z gąbki lub ścierek należy zagotować wodę, a następnie wsypać do niej sporo soli. Nie trzeba zachowywać specjalnych proporcji, ale soli musi być na tyle dużo aby solanka była mocna ale na tyle mało aby się rozpuściła. Mieszamy powstały roztwór a następnie wkładamy brudne gąbki i ścierki. Niech się trochę pomoczą. Gdy woda ostygnie, należy je ręcznie wyprać. Następnie należy wypłukać w czystej wodzie i mamy gąbki jak nowe. Do tego odkażone, bo żadne drobnoustroje i bakterie nie wytrzymają takiej solankowej kąpieli.

5. Udrażnianie rur Najbardziej chyba niespodziewanym zastosowaniem soli jest udrażnianie rur. Najlepiej tych z wanny lub brodzika, gdzie odpływ zapycha się zazwyczaj włosami. W tym przypadku postąpić można na dwa sposoby. Albo najpierw zasypać dużą ilością soli odpływ, a następnie zalać wrzątkiem. Albo rozrobić tak jak uprzednio solankę (o bardzo mocnym stężeniu) i wlać do rur. Aby wzmocnić efekt można dodać ocet lub sodę oczyszczoną. Przy takich mieszankach warto na wszelki wypadek założyć rękawice. Złośliwie nazywana przez dietetyków sól jako biała śmierć, może również uchodzić za biały ratunek. Warto wykorzystywać ją jako środek czyszczący ponieważ jest to środek ekologiczny który może zastąpić nieraz bardzo drogą chemię.