W ostatnich dziesięcioleciach, człowiek mocno oddalił się od Matki Natury, zaś tęsknotę za nią rekompensujemy roślinami doniczkowymi. Jednak powiedzmy sobie szczerze, nie każdy z nas ma rękę albo chęć do starannej pielęgnacji wyszukanych kwiatów. Na szczęście, przyroda przygotowała wytrzymałe, niemal nie do zdarcia gatunki, a nawet całe grupy roślin, które przetrwają nieprzychylne warunki. Oto lista sześciu kwiatów doniczkowych dla opornych.
Szeflera drzewkowata- jedna z najpopularniejszych, idealnie nadaje się na klatkę schodową, biura, czy pomieszczeń mieszkalnych. Jest tolerancyjna i mało wymagająca, znosi niedobór światła, chłodne stanowiska. Dekoracyjna forma krzewu i ozdobne liście dodadzą pomieszczeniu atrakcyjności. Nie lubi zalegania wody, a w domowych warunkach dorasta do 80cm.

Kaktusy- to szeroka grupa w której występują liczne kształty, rozmiary, formy, gatunki kwitnące, czy nawet jadalne. Mogą stanowić ozdobę do biura, jak i mieszkania, są bezproblemowe i znoszą suszę, tak więc będą pasować dla zapominalskich. Do popularnych gatunków należą: Głowa Starca, Kaktus wielkanocny, Opuncja błękitna.
Aloes- posiada różne kształty, ma małe zapotrzebowanie na wodę oraz posiada właściwości lecznicze, co sprawia, że możemy stosować go w domowej apteczce lub do pielęgnacji skóry. Lubią miejsca słoneczne, osiągają wysokość 5-100cm.
Jukka gwatemalska- wysoka, wyrastać może do sufitu, pięknie reprezentująca się roślina, dobra dla początkujących hodowców. Lubi słoneczne i jasne miejsca, umiarkowane podlewanie. Toleruje temperatury pokojowe, jak i chłodne pomieszczenia. 5- 10°C.

Sukulety- niezwykła grupa, która dostosowała się do życia w suchych obszarach. Przetrwa wysokie temperatury, duże nasłonecznienie oraz niedostatek wody. Sukulety, to osobliwe piękności, które zachwycają bogactwem form. Przykładem będą: Żywe kamienie, Agawa, Grubosz, Rozchodnik.

Oplątwa- najbardziej fascynujący kwiat, przystępny w pielęgnacji, intrygująca dekoracja pomieszczeń. Oplątwa, swoją indywidualność zawdzięcza tym, że pobiera wodę oraz odżywcze składniki z powietrza. Można powiesić ją w koszyku lub stroiku i zapewne będzie wyglądać efektownie. Lubi wilgotne powietrze, niezbyt nasłonecznione miejsca, preferuje temperaturę pokojową i wyższą, do 27°C.

Wszystkie przedstawione rośliny łączy przede wszystkim łatwość pielęgnacji, popularność, różnorodność, powszechny dostęp, gdyż duże, popularne sklepy ogrodnicze mają w swojej ofercie każdy z tych gatunków w przystępnych cenach. Zarówno początkujący, jak i nienajlepszy hodowca, znajdzie idealny kwiat dla siebie.